Go to nanoparticles.org Home to see the latest particle technology information on
Meetings and Conferences | Particle Suppliers and Particle Standards | Particle-Based Materials | Particle Characterization Instruments | Particle and Dispersion Processing and Manufacturing Equipment | Particle and Supporting Technology Publications | The Encyclopedia of Particle Technology | Particle and Supporting Technology Primers | Particle Technology Consultants | Particle-Related Courses and Workshops | Nano Links | Particle-Focused Websites | Particle R&D Centers | Particle and Nanoparticle Related Companies
Note - Program Updated August 18th

Particles 2003
23-26 August 2003
Imaging, Marking, and Printing
Applications of Particle Technology


Westin Prince Hotel
Toronto, Canada


General Program

Speaker/Presenter Index

Saturday, August 23
(1800 - 1930) - Opening Informal Reception and Mixer (Prince Ballroom)

Sunday, August 24

(0800-0850) - Plenary 1 (Crown Room) - Session Chair: John Texter

1. Tadaaki Tani (Fuji Photo Film Company, Ashigara, Japan)
Nanoparticles and Nanotechnology in Silver Halide Imaging

 (0900-1215) - Technical Sessions
 
A1    2-6
Particle Synthesis
B1     7-11
Tribology
C1    12-16
Paper & Media
D1    17-22
Dispersions

(1200-1400) - Luncheon/Exhibition (Prince Ballroom)

(1400-1715) - Technical Sessions
 
A2    23-27
Particle Synthesis
 C2    28-32
Paper & Media
E1   33-38
Devices & Displays
F1    39-44
Inkjet
G1    45-50
Characterization

(1800-1930) - Reception/Exhibition (Prince Ballroom)

Monday, August 25

(0800-0850) - Plenary 2 (Crown Room) - Session Chair: Ted Provder

52. Mitchell Winnik (University of Toronto)
Morphology, Polymer Diffusion, and Crosslinking in Films Formed from Blends of Latex Particles

 (0900-1215) - Technical Sessions
 
A3    53-59
Particle Synthesis
C3     60-64
Paper & Media
E2    65-70
Devices & Displays
G2     71-76
Characterization
H1     77-81
Toners

(1200-1400) - Luncheon/Exhibition (Prince Ballroom)

(1400-1715) - Technical Sessions
 
A4   82-87
Particle Synthesis
D2 88-93
Dispersions
E3   94-99
Devices & Displays
G3   100-105
Characterization
I1   106-111
Silver Halide Systems

(1800-2000) - Reception/Exhibition/Poster Session (Prince Ballroom)

P1  160-176
Poster Session

Tuesday, August 26

(0800-0850) - Plenary 3 (Crown Room) - Session Chair: Peter Reynders

112. Mohan Srinivasarao (Georgia Institute of  Technology, Atlanta, GA)
Color in Biology - Biomimetic Ideas for Pigments

(0900-1215) - Technical Sessions
 
A5   113-118
Particle Synthesis
E4   119-123
Devices & Displays
F2   124-128
Inkjet
G4   129-133
Characterization
I2   134-138
Silver Halide Systems

(1200-1400) - Luncheon/Exhibition (Prince Ballroom)

(1400-1715) - Technical Sessions
 
E5   139-142
Devices & Displays
G5   143-147
Characterization
H2   148-152
Toner
I3   153-157
Silver Halide Systems

Speaker/Presenter Index

All technical sessions will have LCD projectors, overhead transparency projectors, and an 8' screen.

Session Descriptions

Particle Synthesis
Sessions A1, A2, A3, A4 & A5

Session A1 - Particle Synthesis - Pigments (Sunday, 0900-1200) Princess Room North
Session Chair: Matt Yates

0900 -    2. P. Reynders; Special effect pigments - Orientation of platelets in application
0945 -    3. A. Arsenault; Photonic ink
1015 - Break
1030 -    4. M. Tanaka; Microencapsulated pigments
1100 -    5. N. K. Tokumitsu; Continuous preparation of nano-size particles by water jet microcavitation
1130 -    6. K.M. Doxsee; Phase selective synthesis of calcium carbonate polymorphs
1200 - End of Session

Return to General Program

Session A2 - Particle Synthesis (Sunday, 1400-1700) Princess Room North
Session Chair: Miqin Zhang

1400 -  23. E.W. Kaler; Polymeric particles templated from cationic vesicles
1445 -  24. M. Ballauff;  Spherical polyelectrolyte brushes
1515 -   Break
1530 -  25. H. Schmidt; Fabrication and processing of nanoparticles for coatings
1600 -  26. M. Yates; Colored and luminescent polymer microspheres via compressed carbon dioxide assisted microencapsulation
1630 -  27. W. Bremser; Polymers and dispersions with diphenylethene - Molecular control and material design
1700 - End of Session

Return to General Program

Session A3 - Particle Synthesis (Monday, 0900-1200) Princess Room North
Session Chair: Syed Qutubuddin

0900 -  53. A. Bittner; Dendrimers and plant viruses as templates for nanostructures
0930 -  54. M. Llusar; From nanoparticles through nanofibers through the use of organogelators: Templated synthesis and applications of hybrid organosilica fibers
0945 -  55. E. Van Keuren; Polymer nanoparticles synthesized with solvent shifting
1015 - Break
1030 -  56. Y. Gao; Functionalization of the surface of nanoparticles for organic synthesis and biological applications
1100 -  57.  D.H. Im; Aqueous dispersion stability of nickel powders prepared by a chemical reduction method
1115 -  58. I. Leubner; A proposal for alternate pigment manufacture
1130 -  59. H.Y. Zhu; One-dimensional nanoparticulates of metal oxides through wet chemistry approaches
1200 - End of Session

Return to General Program

Session A4 - Particle Synthesis - Pigments (Monday, 1400-1700) Princess Room North
Session Chair: Mike Hopper

1400 -  82. A. Argoitia; Preparation and optical characterization of special effect pigments
1430 -  83. Y. Kann; Particles as colorants
1500 -  84. V. Raksha;  Direct deposition by PVD onto micron sized particles
1515 - Break
1530 -  85. S. Qutubuddin; Titania nanocoating on monodisperse silica particles
1600 -  86. G. Monros; Nanocoatings of chromophore oxides on glazes
1630 -  87. T.J. Wang; Characteristics of inorganic and organic modification processes of TiO2 particles
1700 -  End of Session

Return to General Program

Session A5 - Particle Synthesis (Tuesday, 0900-1215) Princess Room North
Session Chair: Ken Doxsee

0900 - 113. C.J. McDonald; Voided latex particles: Synthesis and applications
0945 - 114. S. Eiden; Synthesis of hollow and non-hollow TiO2 particles
1015 - Break
1030 - 115. M.A. Hopper; Fusion of a latex aggregate into spherical particles: The wet-sintering process
1100 - 116. S. Street;  Dendrimers: Patterning, metal electrodeposition, and nanoparticle synthesis
1130 - 117. K.W. Lee; Characterization of secondary nucleation in PMMA miniemulsion polymerization
1145 - 118. D.E. Smith; Polymer particle synthesis by specialized suspension polymerizations
1215 - End of Session

Return to General Program

Tribology
Sessions B1

Session B1 - Tribology (Sunday, 0900-1200) Canadiana Room
Session Chair: Ian Morrison

0900 -   7. R. Veregin; The physics and chemistry of nanoparticulate surface additives in xerographic triboelectric charging:  The role of work functions and water
0945 -   8. J. Anderson; Humidity dependence of tribocharging of toner surface treated with a hydrophobic and a hydrophilic silica
1015 - Break
1030 -   9. C. Tripp; The relationship between the molecular chemistry of silane modified silca particles and triboelectric charging
1100 -  10. J. Graham; Study of the photoconductivity mechanism in phthalocyanine pigment particles by electric field modulated time resolved fluorescence
1130 -  11. E. Gutman; A comparison between triboelectric measurements and models for the electric field dependence of the chargingof two-component xerographic developers
1200 - End of Session

Return to General Program

Paper & Media
Sessions C1, C2  &  C3

Session C1 - Paper & Media (Sunday, 0900-1200) North York Room South
Session Chair: Teo van de Ven

0900 -  12. R. Farnood; Application of particle science in papermaking
0945 -  13. J. Salminen; Thermochemical multiphase models for general chemistry and paper industry
1015 - Break
1030 -  14. P. Jones;Kaolinite building blocks: Seeing an old material in new ways
1100 -  15. D. Majumdar; Clay-polymer nanocomposite materials for imaging applications
1130 -  16. H. Xiao; Cationic nano- or microparticles for fine filler retention
1200 - End of Session

Return to General Program

Session C2 - Paper & Media (Sunday, 1400-1700) North York Room South
Session Chair: Robert Pelton

1400 - 28. T. van de Ven; Penetration of starch and other sizing agents into paper in a size press
1445 - 29. P. Fardim; Chemical microscopy of papermaking fibers and paper coatings
1515 - Break
1530 - 30. J. Preston; Controlling pore structure of paper coating layers to influence offset print quality
1600 - 31. F. Larche; Coating, water adsorption and rheology of calcium carbonate particles in an organic liquid
1630 - 32. D. Qi; Dynamic motion of nonspherical particles in shear flows
1700 - End of Session

Return to General Program

Session C3 - Paper & Media (Monday, 0900-1200) North York Room South
Session Chair: Dabasis Majumdar

0900 -  60. M.J. Cima; Spreading and infiltration of polymer solution droplets on porous particulate substrate
0945 -  61. B.V. Ramarao; Moisture transport mechanisms in paper and fibrous materials
1015 - Break
1030 -  62. R. Pelton; Adhesion of CaCO3 particles to cellulose
1100 -  63. W. Burry; Effects of dehydration on the apolar surface energetics of inorganic paper fillers
1130 -  64. A. Kabalnov; Ink-jet drops on photo media: Drop impact, relaxation and interaction through the system of liquid              channels
1200 - End of Session

Return to General Program

Dispersions
Sessions D1  & D2

Session D1 - Dispersions (Sunday, 0900-1200) North York Room North
Session Chair: Nigel Sanders

0900 -  17. R.G. Horn; Particle interactions in nonpolar liquids
0945 -  18. A.A. Zaman; Dispersions of highly concentrated fine particulates: stability, rheology and fluidity limits
1015 - Break
1030 -  19. J. Rieger; Recent insight into the complex process of particle formation
1100 -  20. S. Chander; Dispersion of hydrophobic pigments in aqueous media
1115 -  21. G.T. Iranipour; Modeling and simulation of aggregation processes in colloidal systems
1130 -  22. G. Gibson; Control of electrical properties in mixed liquid ink systems
1200 - End of Session

Return to General Program

Session D2 - Dispersions (Monday, 1400-1700) North York Room North
Session Chair: Roger Horn

1400 -  88.  I. Morrison; The flow of Herschel-Bulkley fluids
1430 -  89. J.B. Whitehead, Jr.; Liquid crystal and polymer dispersions: Tailoring the morphology
1500 -  90. M. Tsianou; Polymer-surfactant and polymer-polymer interactions for structuring aqueous media
1515 - Break
1530 -  91. R. Turton; Imaging and real-time acquisition of tablet movement in rotating drum equipment
1600 -  92. J.T. Kunjappu; Surfactants in the service of ink chemists
1630 -  93. M.R. De Guire; Nanoscale measurements of forces between ceramics and model surfaces
1700 - End of Session

Return to General Program
 

Devices & Displays
Sessions E1, E2, E3, E4 & E5

Session E1 - Devices & Displays (Sunday, 1400-1730) Princess Room South
Session Chair: Robert James

1400 -  33. D. Nikles; Self-asssembled FePt nanoparticles for granular magnetic recording media
1445 -  34. L.W. Tutt; Novel laser imaging media based on covering power changes
1515 - Break
1530 -  35. W. Voit; Drop-on-demand inkjet printing of epoxies and magnetic materials
1600 -  36. J. Cesarano; Robocasting three-dimensional structures with fine-particle pastes
1630 -  37. J.A. Rogers; Nanoparticles for soft lithograpy
1700 -  End of Session

Return to General Program

Session E2 - Devices & Displays (Monday, 0900-1215) Princess Room South
Session Chair: Rick Laine

0900 -  65. J.L. Marshall; Acid amplified imaging: Efficient electron transfer photochemical acid generation via microscopic ionic reaction centers suspended in a nonpolar polymeric matrix
0945 -  66. R.O. James; Solid-state tunable lasers using dye-doped polymer/nanoparticle composite gain media
1015 - Break
1030 -  67. N. Sheridon; The Gyricon flexible display technology
1100 -  68. I. Morrison; Steric and electrostatic balance in oppositely-charged particle dispersions for imaging
1130 -  69. S. Preuss; Light modulation through an electrostatically controlled granular gas
1145 -  70. T. Murayama; Photocarrier generation process in azo pigment-based layered organic photoconductors: Role of carrier transport materials
1215 - End of Session

Return to General Program

Session E3 - Devices & Displays - Two and Three Dimensional Writing (Monday, 1400-1700) Princess Room South
Session Chair: Joseph Cesarano

1400 -  94. J. Watts; Jetting of high conductivity interconnects using silver nanoparticle inks for polymer thin film transisitors
1430 -  95. G.B. Blanchet; Large area printing of organic transistors
1500 -  96. I. Morrison; Two-dimensional phase transitions in inverse gas chromatography
1515 - Break
1530 -  97. G. Gratson; Colloidal inks for directed assembly of 3-D periodic structures
1600 -  98. B. Kahn; Printing radio frequency identification tag (RFID) antennae using inks containing metal nanoparticles
1630 -  99. T. Watanabe; Direct patterning of ceramic films by soft solution processing using locally activated interfacial reactions
1700 - End of Session

Return to General Program

Session E4 - Devices & Displays - Particle Patterning (Tuesday, 0900-1200) Princess Room South
Session Chair: Lee Tutt

0900 - 119. P. Moran; Microcontact printing of catalytic nanoparticles for achieving metal microcircuits
0945 - 120. J.C. Garno; Application of AFM-based lithography to position nanoparticles with nanoscale precision
1015 - Break
1030 - 121. E. Kumacheva; New approaches to assembly of microspheres in periodic structures
1100 - 122. Y. Masuda; Low dimensional particle patterning
1135 - 123. F. Stellacci,; Novel synthetic and patterning methods for ligand coated metal nanoparticles
1200 - End of Session

Return to General Program

Session E5 - Devices & Displays - Diagnostic Tagging (Tuesday, 1400-1630) Princess Room South
Session Chair: Eugena Kumacheva

1400 - 139. P.S. Braun; Synthesis, functionalization, and characterization of ultrabright fluorescent Si and Ge nanoparticles with potential application as biological taggants
1445 - 140. S. Margel; Functional nano and micron-scaled particles of narrow size distribution: Synthesis, characterization, surface modification & use for imaging applications
1515 - Break
1530 - 141. M. Zhang; Novel superparamagnetic nanoparticle-conjugates for MRI molecular imaging and cancer therapeutics
1600 - 142. Y. Wang; Luminescence patterning with nanoparticles
1630 - End of Session

Return to General Program

Inkjet
Sessions F1 & F2

Session F1 - Inkjet (Sunday, 1400-1730) North York Room North
Session Chair: Shlomo Magdassi

1400 -  39. H.P. Le; Inkjet droplet formation: Device designs, fabrications, and applications
1445 -  40. R. Semiat; Imaging of drop motion from DOD printing nozzles
1515 - Break
1530 -  41. Y. Yu; High performance pigments for inkjet applications
1600 -  42. J. Munhall; Automatic stability analysis for inkjet inks
1630 -  43. S. Sen; Possibility of an inkjet printer using ferrofluid nanoparticle based ink drops: A theorist's version
1700 -  End of Session

Return to General Program

Session F2 - Inkjet (Tuesday, 0900-1200) North York Room North
Session Chair: Alexey Kabalnov

0900 - 124. S. Magdassi; Novel nanoparticles in ink jet printing
0945 - 125. D.M. Chapman; Preparation, properties and performance of nanoparticle silicas in ink-jet ink-receptive layers
1015 - Break
1030 - 126. W.W. Carr; Particle-laden drop impacting on solid surfaces
1100 - 127. W. Cook; Ultrafiltration of pigments for inkjet applications
1130 - 128. A. Hladnik; Use of specialty pigments in inkjet paper coatings
1200 - End of Session

Return to General Program

Characterization
Sessions G1, G2, G3, G4 & G5

Session G1 - Characterization (Sunday, 1400-1715) Canadiana Room
Session Chair: Cathy Ridgway

1400 -  45. P.A.C. Gane; Absorption properties of coatings: A selected overview of absorption criteria derived from recent pore network modeling
1430 -  46. T. Schuman; Dye adsorption and water fastness on surface modified boehmite coatings
1445 -  47. R.W. Harold; The basics of color and appearance analysis
1515 - Break
1530 -  48. H. Krarup; An overview of particle size and shape characterization techniques for toner materials
1600 -  49. T. Matsuyama; Shape problems in laser diffraction methods for particles characterization
1630 -  50. B. Michel;   Simultaneous optical measurement of particle size and shape
1700 -  End of Session

Return to General Program

Session G2 - Characterization (Monday, 0900-1215) Canadiana Room
Session Chair: Weidian Shen

0900 -  71. R. O'Brien; Electroacoustic characterization of pigments, inks and paper pulp
0945 -  72. R. Sharma; Electrokinetic analysis of nanopigment heterocoagulation
1015 - Break
1030 -  73. A.A. Aradian; A simple theoretical approach to the competition between chain interdiffusion and chemical crosslinking during film formation
1100 -  74. O. Dupont; Film formation and morphology of waterborne pressure-sensitive adhesives
1130 -  75. C.J. Ridgway;  Ink-coating adhesion
1145 -  76. L. Wu; Preparation and characterization of nanocomposite polymeric coatings
1215 - End of Session

Return to General Program

Session G3 - Characterization (Monday, 1400-1730) Canadiana Room
Session Chair: Janet Lomness

1400 - 100. W.N. Unertl; Micrometer-scale mechanical properties of coating surface
1445 - 101 W. Shen;  Effect of adding nano-silica particles on properties of polymer coatings
1515 - Break
1530 - 102. N. Sanders; Surface energy of synthetic calcium carbonate (PCC) pigments
1600 - 103. R. Lobnig; Development of a new experimental method to determine critical pigment volume concentrations using impedance spectroscop
1630 - 104. F. Deflorian; Evaluation by impedance spectroscopy of pigment and particle properties in protective organic coatings
1700 - 105. J. Texter; Dielectric spectroscopy of nanoparticle based waterborne coatings
1730 - End of Session

Return to General Program

Session G4 - Characterization (Tuesday, 0900-1200) Canadiana Room
Session Chair: Renate Lobnig

0900 - 129. T. Provder; Particle characterization problem solving in coatings
0945 - 130. P.E. Di Nunzio; Use of Monte Carlo methods in characterizing nanostructured materials by wide- and small-angle x-ray scattering
1015 - Break
1030 - 131. P. O’Hagan; Measuring stability and oversized particles in inks: Two new technologies
1100 - 132. J.K. Lomness; FIB/TEM characterization of powder particles
1130 - 133. S. Duke; Imaging of ink particles and bubbles in flotation processes
1200 - End of Session

Return to General Program

Session G5 - Characterization (Tuesday, 1400-1700) Canadiana Room
Session Chair: Steve Duke

1400 - 143. R. Xu; Fast and multifaceted shape and size analysis of microparticles
1445 - 144. M.  Mozetic; Selective plasma etching of polymer-matrix composites to reveal fillings distribution and orientation
1515 - Break
1530 - 145. M. Pohl; Simultaneous particle size and composition analysis
1600 - 146. A.L. Costa; Electrokinetic study of ceramic coating processes
1630 - 147. G. Slater; Use of mass balance and data binning in electrozonal techniques
1700 - End of Session

Return to General Program

Toners
Sessions H1 & H2

Session H1 - Toners (Monday, 0900-1200) North York Room North
Session Chair: Eric Hanson

0900 -  77. J. Laing; Size matters
0945 -  78. H. Kawamoto; Basic research and application on dynamics of electromagnetic particles for imaging technology
1015 - Break
1030 -  79. G. Podolsky; The use of magnetic iron oxides in electrophotographic toners
1100 -  80. M.A. Hopper; Formation of micron-sized particles by controlled aggregation of a latex: Process conditions
1130 -  81. E. Dalal; Particle effects in the color of xerographic prints
1200 - End of Session

Return to General Program

Session H2 - Toners (Tuesday, 1400-1700) North York Room North
Session Chair: Jim Anderson

1400 - 148. E. Hanson; Offset liquid toner electrophotography
1445 - 149. V. Skorokhod; Micro- and nanoparticulate materials in xerographic printing: Design and electrophysical properties
1515 - Break
1530 - 150. G. Wright; Toner transfer and the effects of air gaps, applied fields, adhesion forces on image quality
1600 - 151. M. Kappl; Measuring adhesion and friction forces with the particle interaction apparatus performance
1630 - 152. H.B. Zhou; Characterization and tailoring of toner adhesion forces
1700 - End of Session

Return to General Program

Silver Halide Systems
Session I1, I2 & I3

Session I1 - Silver Halide - Particle Formation and Control (Monday, 1400-1730) North York Room South
Session Chair: Joseph Bringley

1400 - 106. M. Sahyun; Nanoparticle AgBr: A model for analytical studies of AgBr surface chemistry and the basis for novel photonic materials
1445 - 107.  I. Leubner; Crystallization control in silver halide precipitation
1515 - Break
1530 - 108. K.M. Doxsee; Shape selective crystallization of silver halides in nonaqueous gels
1600 - 109. K. Kuge; Preparation of gold nanoparticles in gelatin layer films by using photographic film: Characteristics of gold nanoparticles prepared on ultra-fine grain emulsions
1630 - 110. G. Mills; Photogeneration of small silver particles in PVA-based polymer films
1700 - 111. C.Y. Liu; The behavior of AgX particles in reverse microemulsions
1730 - End of Session

Return to General Program

Session I2 - Silver Halide (Tuesday, 0900-1200) North York Room South
Session Chair: Ingo Leubner

0900 - 134. H. Saijo; J-Aggregate nanoparticles on AgBr microcrystals studied by cathodoluminescence microscopy, ultra-low voltage high resolution SEM and AFM
0945 - 135. C. Leiggner; Luminescence properties of Ag2S and Ag4S2 in zeolite A
1015 - Break
1030 - 136. J. Olijve; Influence of gelatin properties on the stability of photographic emulsionsr
1100 - 137. Y. Tsubai; Some factors affecting structure formation and hardening of gelatin films
1130 - 138. Y. Okawa; Control of molecular weight distribution and physical properties of gelatin and carrageenan with the water jet technique
1200 - End of Session

Return to General Program

Session I3 - Silver Halide - Supporting Dispersion Chemistry (Tuesday, 1400-1700) North York Room South
Session Chair: Mel Sahyun

1400 - 153. J. Bringley; Photographic applications of layered materials: Chemical sequester and release agents
1445 - 154. C.M. Brick; Organic pigment precipitation by solvent shifting
1515 - Break
1530 - 155. R.O. James; Electrical and optical characteristics of the transparent magnetic recording layer in the advanced photo system
1600 - 156. M. Srinivasarao; Impact of elastic fluid drops on fluid surfaces
1630 - 157. J. Texter; Reactivity effects of coupler dispersion particle structure
1700 - End of Session

Return to General Program

Posters
Sessions P1

Session P1 - Poster Session (Monday, 1800-2000)  Prince Ballroom
Session Chair: John Texter

160. M. Ricaud; Precipitation and aggregation process of calcium carbonate during carbonation
161. H. Skelton; Crystal engineering of pigments for permanence
162. I. Leubner; The big bang as a crystallization process
163. I. Gourevich;  Multicolored core-shell particles for security labeling
164. P. Lewis; The production of opaline arrays using electrophoretic deposition
165. Y. Wang; Assembly of CdTe nanowires
166. D.G. Yu; Manufacturing of negatively charged latex particles by emulsifier-free emulsion polymerization for electrophoretic displays
167. C. Paquet; Effects of colloid polydispersity on the optical transmission of photonic crystals
168. A. Hasegawa; New ionic conductivity measurement method for silver halide nanocrystals using microwave techniques
169. S.H. Kim; Preparation of mono-dispersed silver halide emulsions using water soluble ortho-substituted aryl disulfide
170. M. Raimondo; Electrokinetic characterization of ceramic pigments
171. E. Van Keuren; Fluorescence correlation spectroscopy for characterizing particle formation
172. X.S. Wang; Synthesis and self-assembly of water soluble polyferrocene block copolymers
173. T. Watanabe; Direct fabrication of crystallized films by soft solution processing without powder synthesis nor post-firing
174. J. Wu; Effect of gel on the polymer interdiffusion in poly(vinyl acetate-co-dibutyl maleate) latex films
175. J. Zhang;  Hybrid nanocomposite materials with multiscale hierarchy: From meso to nano
176. I. Kogan; The effect of adsorbed water of silica-dye system on the response to shock wave
2000 - End of Session

Return to General Program
 


 
Program Sessions
Abstracts
Registration
Workshops
Home
Exhibitors

(C) 2003 Particles Conference